Sebepoškozování - proč?

17. prosince 2006 v 20:17 | Death Mannequin |  Sebepoškozování
Proč si lidé vědomě ubližují? Tuto otázku si pokládalo a pokládá spousta lidí. Většina z nich dojde k závěru "to je debil" nebo "ten patří do blázince". Ve zkutečnosti (alespoň v mé zkutečnosti) je více druhů SBP (sebepoškozování). Dá se rozdělit podle toho, jak člověk se SBP začal, nebo proč to dělá.
JAK ČLOVĚK ZAČNE?
1) postupně návyková příčina - člověk se nějakym způsobem dostane na FOTHický WEB, na kterém většinou jsou obrázky a články o SBP. V těch se píše o tom, jak je SBP návykové. Člověk se začne o SBP zajímat. Začne si jen tak škrábat do rukou. Pak mu to přestane stačit a nakonec zkončí u žiletek.. Začne si vyřezávat různé znaky a ornamenty.
2) náboženská příčina - ta se od prvního bodu příliš neliší. Jediný rozdíl je v tom, že se člověk nejdřív stane satanistou a SBP bere jako rituál. Ale výsledek je zhruba stejný.
3) porucha - tento druh je způsoben psychickou poruchou. Mozek člověku říká, že se musí potrestat za něco, co udělal. Další postup je různý - od léčení až po sebevraždu.

PROČ TO DĚLÁ?
1) uklidnění - člověka uklidňuje bolest a pohled na krev. Tato kombinace vyžene z klavy všechny myšlenky. Čas se zastaví a člověk uklidní.
2) ujištění - člověk se při bolesti a pohledu na krev ujistí, že je pořád ještě jen člověk a že pořád žije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MORPES MORPES | E-mail | 18. prosince 2006 v 0:23 | Reagovat

Sebepoškozování - no zajímavé téma, jen by bylo záhodno definovat když zde mluvíme o sebepoškozování, zdali se tu mluví o sebepoškozování na úrovni projevu psychické poruchy (disfunkce, uchylky, obsese...), nebo jde-li o sebepoškozování s duchovním zámerem - tedy jako určitý projev sebeobětování za účelem určitého duchovního prožitku (trans, vytržení, usmíření, osvícení, očištění, apod.). Mám pocit totiž, že ač se autor výše psaného článku o tuto definnici pokusil, přece jen trochu opomněl fakt, že sebepoškozování opravdu může být i problém psychický a ten je pak nutno léčit na psychiatrické, nebo psychologické úrovni.

Ono totiž sebepoškozování jak je napsáno výše, může mít víc důvodů a pokud toužíme více porozumět tomu proč.... je nutné nejprve vědět o jaký typ se jedná a co je důvodem toho, proč se to děje. Teprve potom se lze k tomu jasněji vyjádřit, a případně poskytnout pomoc, nebo alternativu co a jak dál.

Každopádně ať už se jedná o sebepoškozování které má kořen v psychické poruše (ta může být zapříčiněna různými věcmi - trauma, úchylka, obsese apod.), nebo o sebepoškozování které je projevem nějakého duchovního či náboženského chování (např. Asketismus, určité meditační techniky aj.), či jen modní výstřelek (něčím se odlišit od ostatních, stát se jedinečným, vyjímečným...) - vždy jde o destrukční a devastující jednání, které v konečném důsledku vede k tomu, že člověk ničí to, co by jinak mohl používat k vlastnímu dobru a dobru druhých. Jinými slovy člověk si neváží toho co mu bylo dáno. Důvody proč tak jedná ovšem jsou mnohdy velmi komplikované a chybou by bylo vynášet jednoduchý soud.

Když se ptáme tedy PROČ? - je velmi těžké najít odpověď, neboť  sebepoškozování může mít podobné projevy, ale důvody jsou vždy vázány na ten který osobní případ. A tak pokud se ptáme proč, je nutno se ptát osobně konkrétní osoby, které se to týká. Teprve tehdy se třeba dovíte odpověď na otázku proč (ale nezapomeňte , že odpověď se týká jen té konkrétní osoby).

Za sebe ovšem můžu říct, že ať už je důvodem coko-li považuji sebepoškozování za smutnou a devastující zkušenost kterou si lidé působí a přitom je daleko lepší způsob jak naplnit svůj život. Je tady alternativa, je i jiná cesta než sebepoškozování a i pokud se to děje, tak pokud člověk nedojde ke konci (což v případě sebepoškozování je vetšinou sebevražda nebo alespoň pokus o ni, nebo trvalé poškození zdraví - jak tělesného, tak duševního)... vždy je možnost se z toho dostat a najít lepší naplnění života.

Když tak napiště a já třeba odepíšu.

S pozdravem všeho dobrého Morpes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.